«Поправка Геруса» реалізує стратегію Росії – не допустити входження України в загальноєвропейську енергосистему, - експерт

Входження України в континентальну енергосистему протирічить доктрині економічної безпеки РФ, окрім того, Кремль має намір захопити український енергоринок
Читати українською
электроэнергия

У Кремля є два роки для того, щоб відсікти Україну від інтеграції в загальноєвропейську енергосистему, - Кулик

Росія прагне не допустити входження України в загальноєвропейську енергосистему ENTSO-E і це забезпечує «поправка Геруса», що дозволила відновити імпорт струму з РФ, пише Главком.

Про це написав директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик на своїй сторінці в Facebook.

«У Кремля є два роки для того, щоб відсікти Україну від інтеграції в загальноєвропейську енергосистему ENTSO-E. Кінцевий термін виконання Україною заходів каталогу вимог для приєднання ОЕС країни до енергосистеми континентальної Європи настає в липні 2022 року. Сама синхронізація запланована на 2023 рік. Перед тим Україна має від’єднатися від енергосистем Росії та Білорусі і майже рік функціонувати в ізольованому від СНД режимі», - написав Кулик.

Експерт зазначив, що входження України в континентальну енергосистему протирічить доктрині економічної безпеки РФ, окрім того, Кремль має намір захопити український енергоринок, щоб отримати можливість здійснювати політичний тиск на Україну.

«Щодо енергосистеми України задум росіян приблизно такий – максимально скористатися поправкою Андрія Геруса задля збільшення своєї частки на ринку. Важко не погодитися з представницею Українського ядерного клубу Ольгою Кошарною, яка заявила, що Росія готова свою електроенергію навіть безкоштовно давати, аби посадити Україну на гачок», - написав Кулик.

На думку експерта, саме демпінг може стати основною зброєю «Інтер РАО», яка здійснює експорт електроенергію в Україну. За його оцінками, в короткостроковому періоді це буде сприяти зменшенню цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», проте це вдарить по українським енергокомпаніям.

«Зворотною стороною є зменшення виробництва українськими генеруючими компаніями та встановлення катастрофічних для них цінових умов роботи (що в середньостроковій перспективі потягне за собою їхній технічний занепад)», - наголосив Кулик.

Він звернув увагу, що протягом останніх двох тижнів відбувається суттєве зростання обсягів імпорту російської електроенергії, а в ніч з 4 на 5 листопада рекордний російський імпорт призвів до штучного обмеження роботи українських електростанцій.

Як наслідок, 13 листопада ціна електроенергії на РДН впала до 918,8 грн за МВт-годину.

«Зрозуміло, що за такою ціною значна частина генерації працювати не буде. В результаті значна частина нашої енергогенерації буде спочатку законсервована, а потім й взагалі виведена з експлуатації», - прогнозує Кулик.

На його думку, за таких умов енергосистема України виявиться нездатною від’єднатись від російської у 2022 році через неспроможність працювати в автономному режимі.

«В результаті вийде так, що в 2022 році Україна не зможе розсинхронізуватися з РФ та Білоруссю не тільки з міркувань ціни електроенергії, а й через технологічну неможливість забезпечити себе електроенергією в умовах автономного функціонування. Профіцит генеруючих потужностей, який є сьогодні, вже за два роки може перетворитися на стійкий дефіцит», - вважає Кулик.

Нагадаємо, з 1 жовтня почалася поставка електроенергії з Росії в режимі імпорту. За першу половину жовтня імпорт електроенергії з Росії виріс майже в два рази - з 2,4 млн кВт-год до 4,5 млн кВт-год на добу. На початку листопада він збільшився в порівнянні з середньодобовим показником за жовтень в 3 рази - до 12 млн кВт-год / добу. Керівник НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук 7 листопада визнав, що через імпорт електроенергії з РФ, який став можливий завдяки «поправці Геруса», довелось обмежувати виробництво електроенергії на українських станціях.


Давление на "Гарпок" по разделению средств зеленой энергетики является превышением полномочий - юрист

Очередная авария на Белорусской АЭС должна заставить Украину прекратить финансировать эту станцию – Наливайченко

Зеленский и Шмыгаль хотят отдать деньги «зеленых» инвесторов на коррупцию – нардеп

НКРЭКУ использует сомнительные поводы для остановки выплаты долгов за «зеленую» энергию – юрист

Экологи настаивают на решении проблем, которые мешают реализации Нацплана по выбросам

Минобразования задолжало УЗ больше миллиарда, больше так продолжаться не может, - Жмак

Линько: бюджет необходимо пересмотреть, иначе украинцы останутся без субсидий

В Европе предприятиям возвращают эконалог на модернизацию, а у нас никто не знает, куда этот налог исчезает, - нардеп

Запрет б/у вагонов повлечет на рынке дефицит, который будет крайне трудно устранить, - промышленники

"Гарантированный покупатель" может не выполнять установку НКРЭКУ при выплате долгов - юрист

Кабмин предложил монетизировать льготы для домов с электроотоплением

Угроза веерных отключений возникла из-за пагубного импорта электроэнергии из России – Яценюк

Доллар затаился после выходных, в НБУ озвучили свежий курс валют: чего ждать от гривны

Власть Зеленского пошла против ЕС, остановив выплату долгов за «зеленую» энергию – Гончаренко

ТЭС «ДТЭК Энерго» выработали на миллиард кВтч свыше плана Минэнерго во избежание дефицита в энергосистеме

Генерация энергии из солнца и ветра в Украине увеличилась вдвое

ТЭС государственного "Центрэнерго" переведут на газомазутные блоки из-за отсутствия угля на складах

На пути к энергонезависимости: ДТЭК Нефтегаз установил новый рекорд частной газодобычи Украины

Веерных отключений не будет: «Укрэнерго» прокомментировала отсутствие угля на «Центрэнерго»

Показать еще