Проти України готуються подати міжнародні арбітражі до 10 «зелених» інвесторів – юрист

Читать на русском
зелена енергетика, сонячні батареї, скрін

Після першого арбітражного позову компанії Modus Energy проти Кабінету міністрів України за здійснення шантажу щодо скорочення зелених тарифів можуть подати аналогічні позови ще до 10 інвесторів в зелену енергетику України.

Як пише РБК-Україна, про це повідомив партнер київського офісу міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв, зазначивши, що Modus Energy має хороші шанси виграти справу.

«Шанси виграти є. Але все залежить від того, яка аргументація буде з обох сторін надана і докази тих чи інших аспектів. Звичайно, немає ще рішень по Україні, тобто, це перший такий позов проти держави Україна про зменшення зелених тарифів. Тому важко сказати, що саме у випадку України, яке рішення буде. Але є досвід рішень, наприклад, по Іспанії, коли у схожій ситуації арбітраж задовольняв позов, і держава Іспанія має сплатити збитки, які були нанесені», - сказав Сисоєв.

За його словами, як тільки Modus Energy виграє позов, багато інших інвесторів можуть подати аналогічні позови.

Юрист повідомив, що подачі позову в арбітраж передує повідомлення про наміри подати позови щодо того, що є певний спір між сторонами і він має бути вирішений. Відповідно до конвенцій про захист інвестицій чи енергетичної хартії на мирне вирішення спору дається певний термін.

«У випадку компанії Modus, вони, наскільки мені відомо, зверталися (з таким листом – ред.). Мирно, як ми зрозуміли, спір не вирішили, і тому вони забажали звернутися до арбітражу. А з такі листи направляв не лише Modus. Наскільки мені відомо, до 10 інвесторів подали ці листи. Подивимося, чи вони підуть далі», - зазначив Сисоєв.

При цьому він підкреслив, що дерджава вже знаходиться в програшному положенні та як мінімум буде зобовязана відшкодовувати витрати компаніям на юридичний супровід у питаннях подачі арбітражних позовів.

«Коли арбітраж вже почався, розумієте, що починаються певні витрати інвесторів. І якщо навіть держава назустріч іде, то хтось має покрити відповідні витрати. Можна до винесення рішення ще піти на мирове урегулювання. Але знову-таки додаткові витрати – це збільшується у держави через це», - повідомив Сисоєв.

Нагадаємо, за даними ЗМІ, уряд хоче ввести акцизний податок на продаж "зеленої" електроенергії, поки пропонується широкий діапазон ставки – від 3,2% до 40%.

28 квітня стало відомо, що компанія Modus Energy, яка перебуває у власності громадян Литви, подала позов проти України через те, що держава не виконує свої зобов'язання щодо виплат за вироблену електроенергію і змушує компанію піти на зміни правил, які скорочують її доходи.

У скарзі вказується, що ДП "Гарантований покупець" змусило дочірні компанії Modus Energy підписати Додаткову угоду, що передбачає скорочення доходів і тому компанія розглядає це як ініціювання процедури розірвання Договору купівлі-продажу "зеленої" енергії, який діє до 2030 року.

Згідно з документацією, позивач просить арбітражний суд: визнати Україну такою, яка порушила вимоги статей Договору про Енергетичну хартію; зобов'язати Україну виплатити відсотки на суми збитків, нарахованих арбітражним судом, на певних умовах; а також зобов'язати оплатити всі витрати понесені на арбітражне провадження.

Як повідомлялося, за інформацією НБУ, на тлі кризи в "зеленій" енергетиці чистий відтік прямих іноземних інвестицій в Україну в 2020 році склав 868,2 млн, тоді як у 2019 році чистий приплив склав 5,860 млрд доларів. Відтік інвестицій зафіксовано вперше з 2015 року.
Станом на початок травня рівень розрахунків перед інвесторами становить 20%. З 22,4 млрд гривень боргу у 2020 році держава заплатила тільки 4,5 млрд грн.


Прогноз погоди з 4 по 10 березня у Запоріжжі: синоптики розповіли, до яких коливань температури готуватися

Графіки відключення світла у Харківській області на 4 березня: де довгі знеструмлення охоплять багато адрес

Графік відключення газу на 4 березня у Харкові: в якому районі будуть перебої з постачанням

Безкоштовне житло для ВПО в Львівській області: що треба зробити для отримання

Графіки відключення світла у Рівненській області на 4 березня: будинки надовго залишать без світла, названо адреси

Подорожчання проїзду в Кіровоградській області: стало відомо про нові ціни

Грошова допомога для ВПО в Одеській області: українцям підвищили розмір виплат, скільки тепер можна отримати

Графіки відключення світла у Полтавській області на 4 березня: де українці надовго лишаться без електрики

Графіки відключення світла у Кіровоградській області на 4 березня: де триватимуть знеструмлення на багато годин поспіль

Безкоштовне житло для ВПО в Запоріжжі: як отримати дах над головою

Графіки відключення світла у Сумах на 4 березня: на місто чекають тривалі обмеження, які вулиці зачепить

Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Києві: чого очікувати від цієї ініціативи

Графіки відключення світла у Чернігові на 4 березня: багато вулиць знеструмлять, список адрес

Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Полтавській області: що варто зробити для отримання цього виду підтримки

Графіки відключення світла у Запоріжжі та області на 4 березня: які адреси охоплять довгі вимкнення

Безкоштовне житло для ВПО в Полтавській області: яким чином можна отримати домівку, важливі подробиці

Доплати для пенсіонерів у Київській області: хто отримає більші виплати

Новий графік руху поїздів у Полтавській області: "Укрзалізниця" скасувала популярні експреси, відомі дати

Подорожчання проїзду у Вінницькій області: що відомо про нові тарифи

Показати ще