Хто з президентів страждав алкоголізмом
Багато керівників не тільки приймали укази в сп’янінні, але і просили не дати їм протверезіти
Селім II, султан Османської імперії
Селім був сином великого Сулеймана Пишного і Роксолани. Протягом 8 років свого правління носив прізвисько «П’яниця».
Після смерті батька в 1566-му посів трон без боротьби. Йому пощастило, що ще за життя Сулейман визначив спадкоємцем сина від коханої дружини. До цього між синами правлячих султанів точилися смертельні інтриги за право стати наступним правителем імперії і вбити всіх братів.
Спорт и алкоголь: почему нельзя совмещатьПити Селімові подобалося більше, ніж правити. За легендою, він просив великого візира: «Головне – не давайте мені протверезіти». Особливо сильно Селім любив солодке кіпрське вино. Можливо, тому в 1571 році він наказав захопити острів, а після благоволив до його мешканців: скасував кріпосне право і надав самоврядування.
Через три роки п’яний султан послизнувся, вилазячи з басейну, вдарився головою об сходинку і через кілька днів помер.
Петро I, імператор всеросійський
Останній цар всієї Русі, і перший імператор Всеросійський підхопив у друзів-іноземців звичку до горілки, поки його народ спивався слабоалкогольної медовухою. Перебування при дворі в п’яному стані вважалося нормою. Петро любив, коли бухі міністри починали висловлювати свої думки, а ще краще — сперечатися один з одним. Прямо на п’янках монарх складав і підписував укази. З 1672 по 1725 рік — близько 20 тисяч, мало не кожен день за указом.
Двадцять років при Петрі алкогольний бізнес був державною монополією і серйозним джерелом доходів бюджету. Тому пияцтво буквально насаджувалося — будівельникам, робітникам, вантажникам, морякам і солдатам в Санкт-Петербурзі щодня видавалася безкоштовно порція горілки.
Вільям Пітт молодший, прем’єр-міністр Великобританії
Наймолодший прем’єр в історії Великобританії вперше отримав цю посаду у 1783 році — йому було 24. Ерудований, зарозумілий і мовчазний, він ніколи не одружувався і не заводив коханок. Коханців теж, якщо що.
У 14 років Вільям почав страждати від спадкової подагри, і сімейний лікар прописав йому пляшку портвейну в день. Пітт-молодший продовжував пити до кінця життя, постійно збільшуючи дозу. У другій його прем’єрський термін країна воювала з Наполеоном, і напругу було занадто високим. В цей час карикатуристи зображують Пітта з червоним носом, а журналісти дали прізвисько «людина-три пляшки». Відомо кілька випадків, коли його знудило прямо на парламентській трибуні.
Пьяное вождение: украинцы наездили на космическую сумму штрафовПаралельно з вживанням вина, Пітт успішно справлявся із зовнішньополітичним і економічним кризами, боровся з корупцією, захищав цивільні права пригноблених католиків, встановив свободу друку. У пам’яті британців він залишився одним з найуспішніших прем’єр-міністрів в історії держави і як головний алкоголік з них.
Георг IV, король Великобританії
Ще підлітком Георг почав пити, заходити в борделі і покої фрейлін. Його батько вів відчайдушну боротьбу з парламентом за розширення повноважень короля, і поведінка наслідного принца грало на руку опонентам. Подалі від батьків і політики той з’їжджає у власний маєток.
Георг вступає в таємний шлюб з двічі овдовілої Мері-Енн Фитцгерберт, але незабаром піддається умовлянням виконати обов’язок перед вітчизною і укласти династичний союз з принцесою Кароліною Брауншвейгской. Німкеня не відрізнялася красою, і першу шлюбну ніч принц провів у п’яному маренні біля каміна. У 1811-му через хворобу батька він стає регентом – і перетворює правління в низку банкетів.
Перед публічними заходами він приймає 100 крапель опіумного екстракту. У 1820-му батько вмирає, і 58-річний принц стає королем. Здоров’я до того моменту вже безнадійно підірвано, останні роки життя він не виходить з наркотичного трансу.
Франклін Пірс, президент США
Славнозвісним алкоголіком з усіх американських президентів був Франклін Пірс. Переможець на виборах 1853-го року з величезною перевагою в 254 проти 42 голосів вибірників, Франклін за перший же термін на посаді розгубив всю свою популярність.
Посварився з Британією, зірвав анексію Куби, підігравав рабовласникам. Істориками майже одноголосно вважається найгіршим президентом США, чиї дії сприяли початку громадянської війни 1861-1865 років.
Робочий день Пірс починав зі склянки чого-небудь міцного. Закінчував ним же. Під кінець першого терміну Демократична партія заявила, що висувати на другий його не буде. «Тепер залишається тільки напитися», – зрадів Пірс і поїхав у село, де помер від цирозу.
Вінстон Черчилль, прем’єр-міністр великої Британії
Готовьте деньги: украинских водителей «порадовали» поразительными штрафамиУ мемуарах Уїнстон Черчілль стверджував, що пристрастився до випивки в заокеанських колоніях Британської імперії. З чистою водою там було напружено і доводилося дезінфікувати організм алкоголем. На Бурську війну Черчілль взяв із собою 36 пляшок вина, 18 пляшок шотландського віскі і 6 пляшок бренді.
Після повернення з війни Уїнстон став пити не менше, а більше. Відомий його публічний діалог з Бессі Бреддок, депутатом парламентарієм від Лейбористської партії:
«– Уїнстон, ви ж п’яні.
– Так, я п’яний. А ви – потворні. Але я-то завтра протрезвею!»
У 1950-ті роки, під кінець другого прем’єрського терміну, мова Черчілля стала втрачати зв’язність. Можна було грішити на вік, а можна — на перегар.
Борис Єльцин, президент РФ
Алкогольні витівки першого президента Російської федерації зривали зустрічі державної важливості і шокували міжнародні ЗМІ.
У 1992 році він відбив ритм ложкою на лисині президента Киргизії. У 1994 році, на концерті в честь виведення російської армії зі Східної Німеччини, Борис вихопив у військового диригента ансамблю паличку і приєднався до управління оркестром. У 1995 році, під час візиту до Біллу Клінтону, вийшов полуодетым з гостьового особняка при Білому домі і спробував зловити таксі, щоб поїхати за піцою.
Біллу Клінтону було не звикати до такої поведінки Єльцина на ділових зустрічах. За його твердженням, навіть під час першого телефонної розмови президентів у 1993 році, Борис був п’яний.
Терпіння американського колеги піддалося особливому випробуванню в 1997-му, на конференції з ядерного озброєння в Стокгольмі. Тоді президент РФ порівняв тефтелі в своїй тарілці з особою шведського тенісиста Бйорна Борга і трохи не звалився зі сцени. Повернувшись в готель Клінтон сказав супроводжуючим дипломатам: «Недобре. Він вжив більше, ніж слід хлопцеві в його стані і з його минулим. Всякий раз, коли я його бачу, в мене виникає відчуття, що я зобов’язаний йому нагадувати: світ на тебе дуже розраховує, ти не можеш просто так піти на дно».
Нагадаємо, 11 листопада відбулася наймасовіша розпродаж, на яку була виставлена та послуга довічної доставки алкоголю покупцеві. Так, онлайн-рітейлер в Китаї підготував до щорічної розпродажу, яка приурочена до Дня холостяка, 11 листопада, довічний запас алкоголю.
Джерело: Politeka